Reklamní video, které vidí diváci, má délku mezi jednou a pěti minutami. Co už ale nikdo nevidí je, kolik práce, času a lidí se za takovým audiovizuálním počinem skrývá. Proto se tvorba videa zdá na první pohled neadekvátně nákladná.
Zjistěte, co všechno takový proces tvorby videa obnáší, na příkladu brandového videa pro našeho dlouholetého klienta PRAMOS, které jsme vytvořili loni.
PRAMOS je český výrobce oken a dveří s dlouholetou tradicí, který má v Šitbořicích svoji vlastní výrobou.
S PRAMOSem jsme se v roce 2023 rozhodli více pustit do tvorby videí, a to ať už těch produktových nebo z akcí. K samotné tvorbě brandového videa nás inspirovalo zhlédnutí brandového video od konkurence, které PRAMOS oslovilo a vyvolalo zájem vytvořit něco podobného.
Investice do brandového videa je sice nákladnější, ale využitelnost dlouhodobá, protože se v něm komunikují hlavní hodnoty značky, které se časem nemění.
Cílem videa bylo vytvořit emotivní spot, který v duchu hlavního claimu značky “okna inspirovaná lidmi” zachytí formou příběhu důležitou roli našich domovů v životech běžné rodiny. S trochou nadsázky hrála okna PRAMOS v příběhu hlavní roli ve všech důležitých životních okamžicích typické české rodiny.
Chtěli jsme především vyvolat pozitivní emoce díky konkrétním okamžikům, ve kterých se cílová skupina najde a dojde tak k závěru, že okna PRAMOS jsou tou správnou volbou, protože právě PRAMOS zná jejich potřeby.
Video reflektuje pilíře, na kterých si PRAMOS zakládá, jako je bezpečnost, tradice, inspirace lidmi, digitalizace, kvalita a specifické vlastnosti jednotlivých produktů.
1) Vymysleli jsme námět a napsali scénář. Bylo nám jasné, že chceme mířit hlavně na mladé rodiny 30+, které řeší své první rodinné bydlení v podobě novostavby. Snažili jsme se vytvořit typickou mladou českou rodinku s tradičními hodnotami a životními okamžiky, na kterých jsme chtěli demonstrovat, že okna a dveře jsou důležitou součástí našich životů. Ve scénáři jsme také definovali, kde se jednotlivé scény budou v rámci domu odehrávat a jak budou vypadat.Při psaní jsme měli na paměti hlavně náš vytyčený cíl - tedy aby scénář vzbuzoval emoce, a aby bylo pro diváky snadné se s ním ztotožnit.
2) Hledali jsme vhodné obsazení. První z variant byla do videa obsadit reálné zákazníky PRAMOSu, kterým firma okna do novostavby skutečně dodala. Domluvit takovou rodinu ale bylo komplikované, a tak jsme se nakonec rozhodli využít pro spot zkušené herce, u kterých jsme navíc měli jistotu, že dokáží emoce divákům lépe předat. V moři hereckých databází sevynořil Jan Brožek - herec Městského divadla Brno a my jsme měli jasno – to je on! Do karet nám hrál také fakt, že partnerka Jana Brožka Zuzana Holbeinová je jeho herecká kolegyně z divadla, a my jsme ji tak mohli oslovit, díky čemuž má ústřední dvojice spotu mezi sebou autentickou a uvěřitelnou chemii. Samojeda Sama nám potom poskytl kamarád režiséra a dceru hlavního páru nám propůjčila naše bývalá HR.
Ve štábu byl potřeba režisér, kameraman, zvukař a klapka s produkcí. Dohromady se tedy na place včetně herců pohybovalo 8 lidí a 1 pes.
3) Největší oříšek bylo najít vhodné lokace pro natáčení. Původně jsme zvažovali pronájem domu, což se ale ukázalo jako dost nákladné a nevyhovující. Abychom zachovali co největší autenticitu, rozhodli jsme se nakonec pátrat v řadách spokojených zákazníku PRAMOSu. Na základě poskytnutých kontaktů od klienta jsme navštívili 5 domů. Každý z nich měl svá pro a proti. Pro spot jsme potřebovali hned několik míst (venek domu, kuchyň, obývák, terasu, ložnici a dětský pokoj) a bylo navíc potřeba přemýšlet nad dispozicemi a osvětlením.
Variantou řešení bylo i využití kombinace 2-3 domů, ale nakonec nás svým interiérem a exteriérem uchvátila novostavba v Borkovanech, jejíž výhled z terasy dal záběrům potřebnou hloubku a estetické pozadí.
4) Následovalo orientační nacenění a schválení rozpočtu s klientem. Když děláte video ve větším měřítku, musíte myslet na spoustu nákladů, které jsou ale v prvotní fázi velmi pohyblivé. Záleží přitom na délce natáčecího dne - ta může vyjít na 7, ale třeba i na 12 hodin.
Potřeba je domluvit odměny s herci, se štábem, i s majiteli domu. Největší náklady padly na produkční tým o 4 členech, na postprodukci a na 3 herce. U herců je zároveň nutné smluvně domluvit, na jak dlouhou dobu je možné materiály používat pro marketingové účely.
Celkové náklady na takové video se pohybují kolem 200 - 250 000 korun.
5) Schvalování, storyboard a poslední přípravy. S klientem jsme si odsouhlasili obsahový scénář o 9 scénách, abychom následně vytvořili storyboardy. Všechny scény jsme rozdělili do 2 dnů, které jsme natáčení v domě v Borkovanech věnovali, a to od ranních do večerních hodin. Potřeba bylo také zabezpečit rekvizity, kostýmy a catering.
První 2 hodiny po příjezdu jsme dolaďovali kostýmy a chystali jednotlivé scény v domě na natáčení. Pro zachování autenticity jsme vytiskli vlastní fotky naší rodinky, které jsme dosadili do rámečků v domě. Čekal nás také těžký úkol v podobě vybalení a zprovoznění veškeré techniky, která zaplnila tři auta. Majitelé domu byli velmi chápaví a vycházeli nám ve všem vstříc.
První den jsme stihli natočit 4 scény - příchod hlavních protagonistů k domu, vaření v kuchyni, sledování hokeje a návrat rodiny z nákupu, což bylo o scénu méně, než jsme měli původně v plánu.
Za prodlevy v tomto natáčením dni mohl bezesporu jeden rušivý element – pes. Samojed byl totiž sice krásný a huňatý a na záběrech se vyjímal. Ale zkuste ho donutit, aby zůstal celou dobu ležet tam, kde potřebujete. Často jsme se s ním tedy dohadovali a přemlouvali ho ke spolupráci.
Na naší stranu nebylo nakloněno ani počasí - navzdory pozitivní předpovědi se přesně uprostřed natáčení spustil poměrně silný déšť, který nám zkomplikoval a značně zbrzdil naše plány. Po tom, co jsme se stihli u předchozích scén spálit na sluníčku, to byl docela šok.
Scéna s vařením v kuchyni představovala velkou tvůrčí výzvu - podle scénáře měl Honza spálit jídlo, ze kterého se mělo mohutně kouřit. Toho jsme docílili použitím mlhostroje. Naše snažení bylo tak vehementní, až jsme několikrát v domě spustili požární alarm, ačkoliv jsme vůbec nic nepřipálili.
Druhý den jsme měli jasno v tom, že nám chybí 5 scén. Všichni jsme byli pozitivně naladěni a věděli jsme, co musíme tento den stihnout.
Hned po příjezdu nás čekala obtížná a důležitá scéna, která má ve finálním videu nezastupitelnou roli - žádost o ruku. Natáčení předcházely velké přípravy - bylo potřeba na terase vytvořit romanticky prostřený stůl a cestičku z plátků růží vedoucí k terase. Celá scéna obsahovala velké množství polibků - což jsou přesně ty situace, kdy při natáčení oceníte, že jsou vaši protagonisté skutečnými partnery (hlavně když váš režisér trvá na několika přetáčkách).
A po polibcích přišlo ještě větší terno - scéna v posteli a oznámení těhotenství, kterou pro úsporu času část štábu chystala už během natáčení žádosti o ruku. Jakmile se hlavní štáb přesunul na natáčení příjemných chvil pod peřinou, druhá část štábu běžela uklidit scénu předešlou a následně chystat terasu na velkou narozeninovou scénu. Na tu jsme měli připravenou hromadu dárků, balónků a dalších dekorací (včetně reálného dortu).
Potom už nás čekaly jenom závěrečné záběry v dětském pokoji a finální promluva Honzy k divákům. Pro účely scény v pokojíčku jsme během natáčení vytvářeli album z fotek, které jsme tyto dva dny průběžně pořizovali.
Naštěstí jsme všechno krásně stihli a kolem osmé hodiny večer jsme finálně opouštěli lokaci.
Na to, jak natáčení probíhalo a jaká panovala atmosféra, se můžete podívat v našem behind the scenes videu!
Po úspěšném natáčení zamířil veškerý natočený materiál do střižny. Tato fáze zabrala další desítky hodin.
V této fázi jsme vybrali finální hudbu, která hraje důležitou roli v dokreslení emocí. Do této hudby bylo potřeba správně nastříhat záběry. Ty mimo základního střihu prošly výraznou kolorizací a u některých bylo potřeba odstranit nevítané elementy (například jméno majitelů domu z popisného čísla u dveří). Dále bylo potřeba vytvořit grafiku korespondující se stylem videa.
Důležitou složkou byl také střih a mix zvuku včetně nadabování voiceoveru Honzy, který celým videem provází.
Vše jsme úspěšně zvládli a finální hlavní video bylo na světě.
Hodně firem natočí video a pak zůstane v šuplíku.
Video je ale potřeba zviditelnit a ukázat ho na všech možných místech, aby byl využit jeho potenciál oslovit publikum na maximum. Proto jsme pečlivě naplánovali strategii publikace videa napříč různými marketingovými kanály, kterým jsme přizpůsobovali také jeho formát a délku.
Svou premiéru mělo brandové video v letním kině v Těšanech, jehož je PRAMOS sponzorem, před promítanými filmy. Tato premiéra odstartovala propagace na sociálních sítích v podobě krátkých spotů představujících útržky příběhů z hlavního videa, se kterými jsme oznamovali jeho brzký příchod.
Kromě hlavního videa vznikly i kratší verze pro PPC reklamy a sociální sítě (6 sekundová, 15 sekundová, 30 sekundová, 45 sekundová a minutová). Ty byly také propagované jako reklama na YouTube.
Z videa vzniklo také několik bannerů a fotografií, které PRAMOS dále používá na svých webových stránkách a sociálních sítích.
V souvislosti s videem vznikla nová landing page s Honzou, která komunikuje hlavní pilíře PRAMOSu a koresponduje s hlavními tématy videa.
Všechny propagované varianty videa oslovily velké množství uživatelů. Nejúspěšnější verzí se stala ta dlouhá 15 vteřin, která běžela jako reklama před jinými videi na YouTube. Následně verze dlouhé 30 a 43 vteřin. A jaká scéna diváky nejvíce zaujala? Ta, kde se hlavní protagonisté zasnoubí a políbí…
Jak jsou na tom další varianty videa? Půlminutový spot má již více než 56 tisíc zhlédnutí, přičemž u něj diváci strávili dohromady už 464 hodin. 42sekundový spot má 28 tisíc zhlédnutí a téměř 314 nasledovaných hodin. Průměrná doba sledování je 40 sekund a průměrná míra sledování 94,1 %.
„Brandové video pro nás představovalo velký krok, protože jsme se do tak velkého videa v minulosti ještě nikdy nepustili. Výsledek předčil všechna naše očekávání. Nejvíc se nám líbí, že se kvalitou záběrů a scénáře jedná o “opravdovou filmařinu.” Oslovil nás také příběh a uvěřitelné výkony herců. Na brandové video dostáváme všude pouze samou chválu a myslím, že posouvá prezentaci naší značky na úplně novou úroveň.”
Vlastimil Viktorin, Sales manager, PRAMOS a.s.
Ukažte světu své firemní hodnoty v tom nejlepším světle i vy!
Napište nám a rádi vás vezmeme pod svá křídla.
E-mail: obchod@sovanet.cz
Telefon: + 420 736 631 204